Już dawno skończyły się czasy, kiedy ludzie porozumiewali się ze sobą za pomocą listów lub schodzili z piątego piętra w bloku, aby nawiązać połączenie w budce telefonicznej.

W dobie ciągłego rozwoju nowoczesnych technologii wprowadza się wciąż nowe rozwiązania telekomunikacyjne, które mają za zadanie podnieść jakość użytkowania, a przede wszystkim redukować niepotrzebne koszty. VOiP jeszcze kilka lat temu znany był niewielkiej liczbie zwykłych ludzi, którzy na co dzień nie mają większej styczności z branżą telefoniczną czy komputerową. Dzięki dynamicznemu rozwojowi VOiP, technologia ta, zyskuje coraz większą popularność nie tylko w firmach, ale także wśród klientów indywidualnych.

Czym jest VOiP?

Skrót VOiP wywodzi się od angielskiego wyrażenia Voice over Internet Protocol. Potocznie nazywana jest po prostu telefonią internetową. To technologia cyfrowa, która pozwala na przesyłanie dźwięku za pomocą łączy internetowych. Dla zwykłego użytkownika oznacza to głównie możliwość wykonywania rozmów telefonicznych za pośrednictwem Internetu. VOiP pozwala łączyć się nie tylko z innymi telefonami internetowymi, ale również z numerami tradycyjnej telefonii stacjonarnej
i telefonami komórkowymi. W tej technologii liczy się przede wszystkim szerokopasmowy dostęp do Internetu. Oprócz tego użytkownik używa komputera lub telefonu, nawet takiego, który wcześniej był wykorzystywany, jako telefon stacjonarny. Istnieje możliwość zakupu specjalnego telefonu, dedykowanego do VOiP, jednak nie jest to konieczne, gdyż poprzedni telefon wystarczy podłączyć do adaptera i skorzystać z bramki VOiP. Dzwonić można również bezpośrednio z komputerów, które dzisiaj wyposażone są w mikrofony i słuchawki. To, czym jest VOiP wydaje się dość oczywiste. Pozostaje jednak odpowiedź na pytanie: Dlaczego ludzie decydują się korzystać z tej technologii?

Telefony VOiP czy stacjonarne?

Wielu ludzi, niezdających sobie sprawy z rozwoju telefonów VOiP, wciąż korzysta z telefonów komórkowych lub stacjonarnych. Tracą dużo, a przede wszystkim pieniądze na opłacanie dodatkowych abonamentów i doładowań. W dzisiejszych czasach już prawie każde gospodarstwo domowe dysponuje regularnym dostępem do Internetu. Koszty indywidualnych rozmów w systemie VOiP są niższe nawet o 80% od tych w telefonii analogowej. Operatorzy VOiP mają do zaoferowania bardzo niskie ceny połączeń, również za granicę. W ramach jednego operatora połączenia przez Internet mogą być nawet darmowe.
Telefonia internetowa – wady i zalety.
Zaletą VOiP jest przede wszystkim wspomniana wcześniej cena oraz pełna mobilność użytkownika. Prawie każda nowoczesna technologia posiada również jakieś wady, tak jest w tym przypadku. Co zaliczymy do zdecydowanych wad VOiP?
• W zestawieniu z telefonią tradycyjną, VOiP odznacza się większą zawodnością.
• Jakoś połączeń staje się dostatecznie dobra w przypadku wysokiej szybkości połączenia internetowego.
• VOiP wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu – bramka VOiP, telefon IP czy komputer.
Inwestycja w urządzenia zwykle bardzo szybko się zwraca, a lepsza jakość łącza internetowego jest
w dzisiejszych czasach na wyciągniecie ręki. Z telefonii internetowej może zacząć korzystać każdy człowieka, który chce przede wszystkim zmniejszyć koszty związane z wykonywaniem połączeń telefonicznych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *